Czy dobrze jest trenować na pusty żołądek, czy nie?

Trenowanie na pusty żołądek to powracająca w społeczeństwie debata, która dzieli ludzi na dwie wyraźne grupy: tych, którzy bronią tej praktyki ze względu na korzyści płynące z uprawiania sportu na pusty żołądek, a z drugiej strony tych, którzy uważają to za niebezpieczną ze względu na zagrożenia, jakie za sobą niesie.

Czy dobrze jest trenować na pusty żołądek, czy nie?

Przyjmuje się, że trening na pusty żołądek odpowiada ćwiczeniu bez spożywania jakiegokolwiek rodzaju pokarmu w ciągu ostatnich 8-12 godzin przed sesją treningową, tj. na ogół po okresie odpoczynku i snu w nocy.

Do czego służy trening na czczo? Zasadniczo utracie tłuszczu. Jednak, aby to osiągnąć, musiałbyś trenować aż do wyczerpania zapasów glikogenu w organizmie i utrzymywać bardzo niską dietę węglowodanową.

Chociaż trening na pusty żołądek zwiększa możliwości magazynowania glikogenu w mięśniach. Zwiększa zatem indywidualne zdolności wytrzymałościowe, a także adaptację organizmu w zakresie metabolizmu tłuszczów i stałą aktywację półproduktów metabolicznych.

Krótko mówiąc, trening na pusty żołądek to dobra rzecz, jeśli robi się to odpowiedzialnie. Trening na pusty żołądek nie powinien przekraczać dwóch sesji w tygodniu, choć częstotliwość zależy w dużej mierze od kondycji fizycznej sportowca. Jak podaje portal medyczny https://skleroza.pl – dla osób z niskim ciśnieniem krwi lub cukrzycą trening na pusty żołądek oznacza ryzyko omdlenia, dlatego nie jest zalecany w tych przypadkach.

Jeśli jesteś sprawny fizycznie i zdrowy, możesz bez problemu trenować na pusty żołądek, ale przy zachowaniu kilku środków ostrożności. Na przykład, ważne jest, abyś zabrał ze sobą jakieś jedzenie (najlepiej kawałek owocu i napój izotoniczny) podczas wykonywania tych treningów, abyś mógł natychmiast coś zjeść, jeśli zaczniesz czuć się źle lub nadmiernie wyczerpany.

Korzyści z ćwiczeń na pusty żołądek

Ćwiczenie na pusty żołądek ma duże korzyści dla zdrowia, m.in:

  • Ćwiczenia sercowo-naczyniowe wykonywane na czczo pomagają zapobiegać problemom związanym z cukrzycą, ponieważ trening na pusty żołądek poprawia wrażliwość organizmu na insulinę, która jest jedną z głównych przyczyn cukrzycy i otyłości.
  • Przyczynia się do zwiększenia możliwości energetycznych organizmu poprzez zwiększenie pojemności zapasów glikogenu, indukując wytwarzanie nowych mitochondriów, czyli komórek pełniących rolę „baterii” dla organizmu.
  • Poziom cholesterolu, poziom trójglicerydów we krwi i elastyczność metaboliczna to inne aspekty, które również ulegają poprawie, jeśli zdecydujesz się na odpowiedzialny trening na pusty żołądek.