Czym jest trening HIIT?

HIIT, czyli trening o wysokiej intensywności, pomoże Ci przełamać monotonię i rutynę jazdy na rowerze stacjonarnym w domu lub na siłowni. Metoda ta jest uzupełniającą alternatywą dla treningów spinningowych i ma zastosowanie nawet w kolarstwie górskim czy szosowym. HIIT to plan treningowy, który pomoże Ci spalić tłuszcz podczas jazdy na rowerze w szybkim tempie.Masz ochotę spróbować? W takim razie koniecznie przeczytaj poniższy artykuł .

Czym jest HIIT?

Skrót HIIT oznacza High Intensity Interval Training (trening interwałowy o wysokiej intensywności). Dziś ta rutyna jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych i efektywnych zarówno dla poprawy i zwiększenia wytrzymałości, jak i spalania kalorii i tłuszczu podczas treningu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Tego typu trening przyczynia się do utleniania tłuszczu i glukozy w naszym organizmie.

Jak sama nazwa wskazuje, trening HIIT obejmuje trening interwałowy o wysokiej intensywności, czyli intensywny trening sercowo-naczyniowy przez krótkie okresy czasu, połączony z krótkimi okresami niskiego lub umiarkowanego tempa. Krótko mówiąc, podczas szybkich interwałów tętno wynosi od 80 do 90%, natomiast w krótkich interwałach tętno wynosi od 50% do 60%.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do spokojnego pedałowania na rowerze treningowym w domu lub na siłowni, nadszedł czas, aby dodać trochę tempa i zabawy do swoich sesji z dobrym treningiem HIIT.

Aby rozpocząć sesję treningową, powinieneś rozgrzać się przez 5 do 10 minut, pedałując umiarkowanie, tak jakbyś szedł na spacer. Następnie należy pedałować przez 20 sekund z maksymalną prędkością i łączyć to z aktywnymi przerwami po 10 sekund pedałowania w niskim lub umiarkowanym tempie. Powtarzaj to ćwiczenie 8 razy przez 10 minut, a następnie odpoczywaj przez 5 minut pedałując w wolniejszym tempie. Ważne jest, abyś łączył podnoszenie tętna z jego obniżaniem, robiąc aktywne przerwy.

Pamiętaj, że celem treningu HIIT jest wykonywanie interwałów o wysokiej intensywności. Jeśli będziesz wykonywać ten trening 3 razy w tygodniu, szybko zauważysz efekty. W innym wpisie dowiesz się, kiedy pojawią się pierwsze efekty treniująć na rowerze stacjonarnym. Nie tylko ujędrnisz mięśnie i spalisz tłuszcz, ale także poprawisz zdrowie swojego organizmu.