Czy można uprawiać kitesurfing na własną rękę?

A więc wiesz już jak uprawiać kitesurfing. Masz już za sobą kilka sesji treningowych, wiesz jak wybrać i ustawić latawiec i potrafisz pewnie pływać pod wiatr. Kupiłeś swój własny sprzęt i masz trochę wolnego czasu.

Problem w tym, że ze względu na pracę lub ograniczenia osobiste, czas wolny jest głównie w dni powszednie. W pewnym sensie to dobrze, bo unikasz tłumów w weekendy, ale za każdym razem, gdy idziesz na plażę jesteś jedynym kitesurferem w okolicy!

Czy można uprawiać kitesurfing na własną rękę?

Technicznie rzecz biorąc możesz to zrobić samemu, ale czynnik ryzyka znacznie wzrasta, jeśli nie ma innych kitesurferów, którzy mogliby Ci pomóc w razie kłopotów. Powinieneś uprawiać kitesurfing na własną rękę tylko wtedy, gdy:

  • Jesteś dobry w ocenie wiatru, wody i warunków na plaży
  • Posiadasz i wiesz jak dobrać odpowiedni latawiec do odpowiedniego wiatru
  • Jesteś biegły w samodzielnym wypuszczaniu i lądowaniu latawca
  • Masz odpowiedni sprzęt, aby poradzić sobie w trudnych sytuacjach na morzu
  • Jesteś przyzwoitym pływakiem z pewną wiedzą na temat samoratownictwa

Święto Morza: weźmy udział w paradzie żaglowców

Dlaczego samodzielny kitesurfing jest bardziej ryzykowny?

O co więc chodzi z tym kitesurfingiem w pojedynkę? Przecież i tak nie jesteś tam zdany tylko na siebie? W rzeczywistości jest wiele sytuacji, w których pomoc kolegi może uratować życie – nie tylko przy łapaniu deski i ciągnięciu jej do brzegu.

Jeśli jesteś w tarapatach i zgubiłeś latawiec i/lub deskę, doświadczony kitesurfer może kazać Ci złapać się za uchwyt swojej uprzęży i doholować Cię do plaży. Nawet jeśli nie ma do tego umiejętności, sprowadzi dla Ciebie pomoc, np. poprosi łódź ratunkową lub kogoś na paddleboardzie, aby po Ciebie przypłynął. Koledzy mogą również złapać Twój luźny latawiec po tym jak go puściłeś i zapobiec temu, aby Twoje linki nie zraniły innych osób lub nie spowodowały szkód. Wreszcie, koledzy pomogą Ci bezpiecznie wystartować i wylądować latawiec, dzięki czemu unikniesz ewentualnych wypadków przy silnym wietrze.

Ważny sprzęt przy samodzielnym uprawianiu kitesurfingu

Jeśli zamierzasz uprawiać kitesurfing sam, powinieneś mieć kilka niezbędnych rzeczy:

  • Większy latawiec niż zwykle: jak wspomniano wcześniej, upadek latawca i brak możliwości ponownego wystrzelenia, gdy wiatr słabnie, może być dość szkodliwy, zwłaszcza jeśli jesteś daleko od brzegu. Jeśli jeździsz sam, użyj większego latawca niż zwykle.
  • Ciepły kombinezon: nigdy nie wiesz, czy i kiedy stracisz latawiec i/lub deskę i będziesz dryfował w wodzie przez długi czas (być może godziny), aż dotrzesz do brzegu – zakładając, że wiatr i prąd popchnie Cię w kierunku brzegu, co powinno mieć miejsce, jeśli jesteś mądry.
  • Smycz na deskę: podczas gdy noszenie smyczy może być niebezpieczne, ponieważ deska może wrócić i uderzyć cię w głowę, uważam, że smycz jest elementem bezpieczeństwa, ponieważ chroni mnie przed utratą deski. W razie poważnych kłopotów możliwość trzymania się deski i unoszenia się na niej jest kluczowa.
  • Nożyce do linek: mogą uratować ci życie, jeśli twoje linki zaplączą się w uprzęży i latawiec wpadnie w pętle, albo coś zaczepi się o skałę. Ja zawsze mam jeden nóż w kieszeni uprzęży.