Dlaczego rozciąganie jest ważne?

Rozciągać powinniśmy się zawsze przed i po ćwiczeniach, ale często nie robimy tego z powodu braku czasu lub po prostu dlatego, że nie znamy konsekwencji braku rozciągania. Pośpiech nigdy nie jest dobrą rzeczą, więc nie spiesz się podczas treningu, jeśli chcesz przeprowadzić go dobrze.

Dziesięć minut to wystarczający czas, aby uniknąć kontuzji, przygotować ciało do aktywności fizycznej, rozluźnić mięśnie po uprawianiu sportu oraz poprawić swoją wydolność i zdrowie. Te dziesięć minut nie powinny być postrzegane jako dodatek do naszego treningu, ponieważ są one w rzeczywistości częścią samej rutyny i są tak samo ważne jak ćwiczenia, które następują po nich.

Dlaczego rozciąganie jest ważne?

Chociaż istnieją różne opinie na ten temat, nie jest to kwestia bycia za lub przeciw rozciąganiu przed treningiem, ważne jest, aby być świadomym znaczenia włączenia tych ćwiczeń w naszej rutynie.

Rozciąganie przed uprawianiem sportu pozwoli nam w pełni wykorzystać potencjał naszego ciała, wyniki sportowe będą lepsze, jeśli mięśnie będą elastyczne, podniesie to temperaturę mięśni przygotowując je do innych bardziej intensywnych ćwiczeń i pozwoli uniknąć kontuzji. Kiedy trenujemy, nasze ciało przechodzi ze stanu spoczynku do aktywności, dlatego przed treningiem musimy się rozgrzać i rozciągnąć, w ten sposób przygotujemy nasze mięśnie do wysiłku fizycznego, unikając nagłej zmiany. Nie wiesz jakie ćwiczenia na rozciąganie wykonać? Naucz się 5 ćwiczeń przedstawionych w tym artykule. 

W czasie treningu powstają napięcia, dlatego ważne jest, aby po ćwiczeniach wykonywać rutynowe czynności mające na celu rozluźnienie mięśni, co poprawi krążenie i zmniejszy ból mięśni, ponieważ obniża to poziom kwasu mlekowego, który powstaje po intensywnym treningu. To sprawi, że poczujesz się bardziej zrelaksowany i poprawi się Twoje samopoczucie po treningu.

Oprócz zapobiegania kontuzjom i poprawy naszych treningów, rozciąganie ma inne długoterminowe korzyści zdrowotne, takie jak poprawa ogólnej mobilności naszego ciała, zwiększenie naszej elastyczności i zwinności, co pomaga zachować zdrowie mięśni i stawów.

Rozciąganie jest uważany za ćwiczenie o niskiej intensywności, chociaż, jak już powiedzieliśmy, ważne jest, aby wykonywać je we właściwy sposób, ponieważ wykonywanie rozciągania w niewłaściwy sposób może również spowodować kontuzję, a tego właśnie chcemy uniknąć.