Rola czasu w procesie odchudzania

Wszystko wymaga czasu. Nie da się założyć dobrze prosperującego biznesu w przeciągu tygodnia, tak jak i nie da się zrzucić kilogramów, które nagromadzało się przez całe swoje życie, w ciągu jednego miesiąca czy nawet dwóch. Zdrowe odchudzanie powinno być zresztą dość długotrwałym procesem. Długość tego procesu zależeć będzie jednak przede wszystkim od wagi wyjściowej.

Proces odchudzania pod lupą

Osoba, która ma tylko kilka kilogramów do zrzucenia, najprawdopodobniej zdoła pozbyć się ich w parę miesięcy, ale już człowiek chorujący na otyłość będzie musiał odchudzać się nieraz i przez kilka lat.

Lepiej więc niczego sobie od razu nie zakładać. Lepiej nie ustalać sobie nieosiągalnych celów, czyli chociażby zrzucenia dziesięciu kilogramów w ciągu dwóch miesięcy. Jest to po prostu niemożliwe. Gdyby ktoś chciał osiągnąć dokładnie taki cel, musiałby zacząć się głodzić, a do tego jeszcze ciężko ćwiczyć każdego dnia, co na pewno nie miałoby zbyt wiele wspólnego ze zdrowym odchudzaniem. Nie da się zgubić pięciu kilogramów w tydzień. Nie pomoże tutaj nawet najlepsza suplementacja podczas treningu. Zwykle nie da się zrzucić nawet trzech kilogramów w tydzień. Ten, kto zakłada sobie podobne cele, sam skazuje się na porażkę. A porażki zniechęcają do dalszych działań. Im więcej ich jest, tym mniejsza staje się motywacja do zdrowego odchudzania.

Mniejsze cele są wskazane

Warto natomiast ustalać sobie mniejsze cele, możliwe do osiągnięcia, nawet jeśli nie będą one szczególnie imponujące. Każdy człowiek powinien wiedzieć, do czego tak naprawdę dąży. Zdrowe odchudzanie powinno mieć jasno określony cel, bo w przeciwnym wypadku nikt nie będzie chciał go stosować. Gubienie kilogramów wymaga jednak czasu i nie jest to wcale jeden miesiąc, a czasem nawet nie jest to jeden rok. Nie należy tego procesu na siłę przyspieszać. Wolne odchudzanie bywa nawet zdrowsze, gdyż minimalizuje ryzyko pojawienia się efektu jo-jo, czyli nagłego powrotu zbędnych kilogramów po zakończonej diecie.