Czy odżywki białkowe są niezbędne dla osób ćwiczących na siłowni?

Odżywianie jest bardzo ważnym aspektem naszego życia, a jeśli Twoim celem jest osiągnięcie sprawności fizycznej i zbudowanie mięśni, to tym bardziej. Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fitnessem i siłownią, kupuje odżywki białkowe na prawo i lewo, nie wiedząc tak naprawdę, dlaczego i czy są one niezbędne do osiągnięcia ich celów. Dlatego właśnie tutaj przedstawiamy całą prawdę o odżywkach białkowych: czy są one naprawdę niezbędne do budowy mięśni? Niespodzianka: odpowiedź brzmi: nie.

Odżywki białkowe to produkty, które dostarczają białka do naszego organizmu. Należy pamiętać, że białko jest podstawowym makroskładnikiem odżywczym, który umożliwia tworzenie mięśni. Do pokarmów zawierających najwięcej białka należą m.in. jaja, ryby, ryż, mięso, produkty zbożowe i mleczne. Suplementy te dostarczają dodatkowego zastrzyku białka.

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, ile kalorii przyjmuje się codziennie. Na tej podstawie można osiągnąć taki czy inny cel: na przykład, jeśli chcesz nabrać masy mięśniowej, musisz stosować dietę wysokokaloryczną, co oznacza, że będziesz dostarczać więcej kalorii, niż naprawdę potrzebuje Twój organizm, aby wspierać tworzenie tkanki mięśniowej.

Dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy wiedzieć przy podejmowaniu decyzji o przyjmowaniu suplementów, jest ilość spożywanego białka: jeśli chcesz mieć dobrze rozwinięte mięśnie, może to być ilość bliższa 2,5g/kg masy ciała, ale jeśli chcesz tylko utrzymać formę, nie chcąc wyglądać jak kulturysta, to na przykład 1,8g/kg masy ciała jest ilością wystarczającą. Podaż białka może się różnić w zależności od uprawianej dyscypliny, tę zależność wytłumaczył portal sportowy www.sportonline.pl

Każda miarka suplementu zawiera około 25-30 g białka. Przyjmując dwie miarki dziennie, otrzymujemy około 60 g białka, czyli tyle, ile można by uzyskać, przyjmując około 15 białek jaj. Dlatego też, jeśli masz bardzo ambitne cele, przyjmowanie tych suplementów jest wskazane, ale jeśli nie? Jeśli tak nie jest, dieta bogata w białko może okazać się wystarczająca.

Czy konieczne jest przyjmowanie koktajli po treningu?

Istnieje przekonanie, że wypicie koktajlu proteinowego na zakończenie treningu może zmaksymalizować korzyści i pomóc w budowie większej liczby mięśni. Choć jest to stwierdzenie prawdziwe, w rzeczywistości istnieje większe pole manewru.

Okno anaboliczne to czas po zakończeniu ćwiczeń, kiedy organizm w pełni wykorzystuje spożycie białka. To okno anaboliczne nie trwa jednak kilka minut, lecz znacznie dłużej. Według badań przeprowadzonych w 2012 r. przez P. J. Athertona i K. Smith, to okno anaboliczne może być wydłużone do 24 godzin po sesji treningowej. Nie jest zatem konieczne wypicie koktajlu zaraz po wejściu do szatni.