Zawroty głowy podczas treningu – czy to normalne?

Zbyt duża dynamika podczas treningu na siłowni lub w innym miejscu może sprawić, że poczujesz się świetnie, ponieważ zauważysz, że coraz bardziej się rozpędzasz i osiągasz cele, które wcześniej były dla Ciebie nieosiągalne. Może jednak dojść do sytuacji odwrotnej: mogą wystąpić zawroty głowy. Może to być nawet normalne, że kończysz trening, a w głowie kręci Ci się od zbyt dużego wysiłku. Przeciąganie się do granic możliwości może skończyć się wymiotami, a nawet utratą przytomności.

Jednak poza nadmiernym wysiłkiem fizycznym istnieją także inne przyczyny, które mogą powodować to nieprzyjemne uczucie. Innym kluczowym czynnikiem jest na przykład odwodnienie. Za osobę odwodnioną uważa się osobę, która traci więcej wody niż przyjmuje. Pamiętaj, że podczas ćwiczeń organizm poci się, dlatego musisz uzupełniać i zwiększać poziom wody, aby utrzymać nawodnienie organizmu.

Podczas ćwiczeń fizycznych częstotliwość oddychania wzrasta, ponieważ organizm potrzebuje więcej tlenu do ćwiczeń. Dlatego właśnie serce pompuje szybciej: to jedyny sposób na dotlenienie wszystkich komórek. Jeśli mózg zauważy brak tlenu, ponieważ nie oddycha się wystarczająco często lub głęboko, może to powodować zawroty głowy.

Inną przyczyną jest poziom cukru we krwi. Jeśli ilość glukozy krążącej we krwi jest niska, dochodzi do hipoglikemii. Glukoza jest głównym źródłem energii dla naszych komórek, jest jak benzyna dla samochodu: jeśli jej nie wlejesz, samochód w końcu się zatrzyma. To samo dotyczy ciała, ponieważ jeśli we krwi nie ma wystarczającej ilości glukozy, organizm nie będzie miał energii do ćwiczeń. Jednym ze sposobów uniknięcia tego problemu są napoje izotoniczne, ponieważ w ich składzie znajduje się glukoza.

Należy również wziąć pod uwagę poziom ciśnienia tętniczego krwi, które określa siłę, z jaką krew krąży w tętnicach i uderza w ich ściany. Istnieje kilka objawów, które mogą świadczyć o zbyt niskim ciśnieniu krwi, np. brak koncentracji, nudności, nieostre widzenie… Istnieje kilka sposobów na szybkie podniesienie go w celu zmniejszenia dyskomfortu: między innymi picie wody, uniesienie nóg lub wypicie kawy.

Na koniec należy pamiętać o rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Na przykład ćwiczenia aerobowe wymagają zwykle najwięcej energii i tlenu. Ćwiczenia te obejmują na przykład bieżnię, maszynę eliptyczną, rower treningowy. Ćwiczenia o wysokiej intensywności na tych urządzeniach mogą łatwo spowodować zawroty głowy.

Dlatego istnieje kilka powodów, które mogą powodować zawroty głowy po zakończeniu ćwiczeń. W takiej sytuacji najskuteczniejsze jest usiąść na kilka minut, wziąć głęboki oddech i opuścić głowę, aby krew prawidłowo dotarła do mózgu. Dobrze jest też wykorzystać tę przerwę na nawodnienie organizmu – wodą lub napojem izotonicznym. Więcej porad dotyczących radzenia sobie z zawrotami głowy przytoczył portal: sportowymagazyn.pl